Dołącz do nas

Real Estate Manager

Negocjowanie i renegocjowanie komercyjnej umowy najmu – przewodnik dla najemcy (cz. XIII)

Przekazanie lokalu

Ustalenie z wynajmującym warunków przekazania lokalu to bardzo istotny element umowy najmu. Mówimy tutaj o ustaleniu terminu, w którym najemca uzyska dostęp do lokalu, aby wykonać określone prace przygotowujące lokal do użytkowania lub w którym rozpocznie najem (jest to data równoznaczna z okresem rozpoczęcia naliczania czynszu). W niniejszym tekście poruszymy kwestie dotyczące warunków przekazania powierzchni, czyli jej standardów i specyfiki, a także związanych z nimi konsekwencji finansowych oraz kwestie ustalenia odpowiedzialności stron za lokal przed samym rozpoczęciem w nim działalności najemcy.

 

Warunki dotyczące przekazania lokalu będą się różniły w zależności od tego, czy negocjujemy warunki najmu lokalu w nowo wybudowanym budynku, kiedy w dniu podpisywania umowy prace budowlane jeszcze nie zostały zakończone, a sam budynek nie ma ważnego pozwolenia na użytkowanie, czy też gdy chcemy wynająć powierzchnię w bud...

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie PREMIUM

Pozostało jeszcze 93% treści

Podstawowy

Usługi doradcze w branży utrzymania czystości

Wiedza z zakresu cleaningu jest jak program antywirusowy – nieustannie należy ją aktualizować, inaczej staje się bezużyteczna. Dotyczy to zresztą kompetencji we wszystkich szybko rozwijających się dziedzinach gospodarki.